۰

گردشگران خارجی در چغازنبیل بیشتر از ایرانی‌هاست

سفربازی - گردشگران خارجی در چغازنبیل بیشتر از ایرانی‌هاست
بازدید
 • مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه با اشاره به آنکه هنوز بودجه تخصیص نیافته است، گفت: برنامه‌ای برای بازخوانی و کاوش در این محوطه‌ها نداریم.

  به گزارش سفربازی، به نقل از ایلنا، عاطفه رشنویی با اشاره به آنکه این روزها پیگیر تعیین تکلیف وضعیت کارکنان پایگاه هستند، گفت: روند شرکتی کردن کارکنان در حال انجام است و به صورت روتین در سراسر کشور پیش می‌رود. در انتظار انعقاد قرادادها با کارکنان و برقراری بیمه و حقوق‌شان هستیم چراکه درحال حاضر حقوق‌شان را به صورت علی‌الحساب دریافت می‌کنند و نیاز است تا با تعیین تکلیف، مابه‌التفاوت‌ها به آن‌ها پرداخت شود. البته گفته شده که تا پایان آذرماه تمام این روند به اتمام خواهد رسید و تکلیف کارکنان پایگاه‌ها به طور کامل مشخص می‌شود.

  در انتظار بودجه و برنامه مسئولان

  او درخصوص وضعیت پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه آن هم با آغاز فصل بارش، گفت: کار اندود مجموعه به صورت روتین هر سال انجام می‌شود. وضعیت سایت‌ها خوب است اما در انتظار آن هستیم که ببینیم مسئولان برای کاری فراتر از انجام حفاظت مستمر چه سیاست و اندیشه‌ای دارند. هنوز بودجه‌ای به ما تخصیص نیافته است. البته در کل کشور هنوز به هیچ پایگاهی اعتبار تخصیص نیافته و ما نیز آن‌چه انجام می‌دهیم به صورت روتین سالانه است و کاری فراتر از آن نمی‌توانیم انجام دهیم.

  رشنویی خاطرنشان کرد: اکنون در بهترین فصل کاری هستیم و در انتظار بودجه مانده‌ایم. البته از آن‌جایی که بخشی از کار ما امانی است، درحال حاضر کارگر و مصالح لازم برای انجام کارهای اولیه و حفاظت و نگهداری را در اختیار داریم با تخصیص یافتن اعتبار، سطح کار افزایش خواهد یافت. کارگاه‌های مرمتی و اندود در چغازنبیل و هفت تپه برپاست. البته هیچ برنامه‌ای برای بازخوانی و کاوش در این محوطه‌ها نداریم، چراکه این مهم باید بر اساس سوالاتی انجام شود که در سایت به‌وجود می‌آید این درحالی است که ما درحال حاضر چنین برنامه‌ای نداریم و فقط به حفاظت و مرمت سایت می‌اندیشیم.

  بازدیدکنندگان چغازنبیل محلی‌ها هستند

  او تاکید کرد: از آن‌جا که در تمام طول سال بخش‌هایی که نیازمند اندود و مرمت بود را اندود کرده‌ایم از این‌رو این روزها با بارش باران، با شسته شدن محل خاصی روبه‌رو نیستیم، حتی ریختگی هم نداشتیم.

  مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه درخصوص وضعیت حضور گردشگران در این مجموعه نیز گفت: در این فصل بیشتر گردشگران ما محلی هستند. البته آخر هفته‌ها تعداد گردشگران بیشتر می‌شود. با این وجود می‌توان گفت تعداد گردشگران خارجی بیشتر از گردشگران ایرانی است. حتی گاهی دو اتوبوس گردشگر خارجی به این مجموعه می‌آیند گاهی این گردشگران از اروپا هستند گاهی هم گردشگران روس و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس. بیشتر این گردشگران، این مجموعه را از آن جهت انتخاب می‌کنند که از یک مجموعه میراث جهانی دیدن کنند و از قبل شناخت چندانی نسبت به آن ندارند.

  آیا این مطلب مفید بوده؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *