۰

کشف ۷۸ قطعه شی‌ تاریخی در خانه‌ای در رامشیر

بازدید

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان از کشف و ضبط اشیای تاریخی حین بازرسی منزلی در رامشیر خبر داد.

به‌ گزارش سفربازی، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این استان، گفت: طی تماس رئیس پلیس آگاهی شهرستان رامشیر در ۱۴ مردادماه گذشته مبنی بر کشف تعدادی اشیای تاریخی در این شهرستان، این موضوع به سرعت در دستورکار قرار گرفت.

سرهنگ رامین مکناوی توضیح داد: به‌دنبال تحقیقات و بررسی‌های انجام‌شده توسط مسئول پایگاه حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان، مشخص شد که حین بازرسی از منزل شخصی با هویت معلوم در مجموع تعداد ۷۸ شی کشف و ضبط شده است.

او افزود: این اشیا شامل ۶۲ عدد سکه و تعدادی شی فلزی سنگی هستند که در همین خصوص صورت‌جلسه‌ای تنظیم و اشیا مکشوف به‌منظور سیر مراحل و کارشناسی (به‌منظور تشخیص اصل یا بدل بودن) تحویل گرفته شدند که پس از اعلام نظر کارشناسان اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان، تعدادی از این اشیا، تاریخی و تعدادی دیگر تقلبی تشخیص داده شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان بیان کرد: هم‌اکنون این موضوع به‌منظور شناسایی متهمان دیگر از راه مراجع قضایی درحال رسیدگی است.

او یادآور شد: براساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، هرگونه حفاری و کاوش بدون مجوز به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع است و متهمان به ۶ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شوند و اشیای مکشوف به نفع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت ضبط می‌شوند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *